۳ راه ساده برای کاهش ضرر استفاده از سشوار

۳ راه ساده برای کاهش ضرر استفاده از سشوار

۳ راه ساده برای کاهش ضرر استفاده از سشوار

بیشتر افراد برای خشک کردن و حالت دادن موهای خود از سشوار استفاده می‌کنند. عده‌ای هم فقط وقتی به آرایشگاه می‌روند، آرایشگر موهایشان را سشوار می‌کشد و بقیه سال دست به سشوار نمی‌زنند. در این مطلب مزایا و معایب استفاده از سشوار برای سلامت مو را بررسی و در ادامه ۳ راه ساده برای کاهش ضرر استفاده از سشوار بیان کرده‌ایم.

 

                                                              

 

معایب استفاده از سشوار در چیست ؟


با مزایای استفاده از سشوار آشنا هستیم. از خشک کردن مو در سرما یا قبل از خواب گرفته تا باز کردن فر و گره آن، زیبایی ظاهر، حالت‌دهی آسان، پرپشت نشان دادن مو و... اما بد نیست معایب آن را هم بررسی کنیم.

  • آسیب زدن به بافت و ساختار مو؛ استفاده از سشوار باعث می‌شود موها خشک و آسیب‌پذیر شود. اگر می‌خواهید موهای شما ساختار نرم و سالم خود را حفظ کند، در استفاده از سشوار زیاده‌روی نکنید. علاوه‌ بر ‌این باید مراقب باشید که از دمای بالای آن استفاده نکنید و همیشه با دمای پایین‌تر کار کنید. ظاهر نرم و براقی که بعد از سشوار کشیدن می‌بینید موقتی و ظاهری است.
  • دمای بالای سشوار موها را خشک می‌کند و در طولانی ‌مدت، موهای شما نرمی و لطافت خود را از دست می‌دهد.
  • ضعیف شدن فولیکول مو؛ مو از انتهای فولیکول شروع به رشد می‌کند، در نتیجه اگر می‌خواهید موهایی سالم و زیبا داشته باشید باید مراقب فولیکول‌های مو باشید. اگر در استفاده از سشوار زیاده‌روی کنید ممکن است فولیکول‌های مو آسیب ببینند که نتیجه‌ آن نازک شدن مو و ریزش آن است.
  • سوزاندن مو و پوست سر؛ گاهی اوقات بعضی سشوارها به خصوص آن‌هایی که در سالن‌های آرایش استفاده می‌شوند، دمای بسیار بالایی دارند. پس اگر با سشوار در دمای بالا کار می‌کنید و یک دسته از مو را مرتب و چند بار سشوار می‌کشید، احتمال سوختن مو و حتی سوختن پوست سر وجود دارد.
  • کدر شدن تارهای مو؛ سشوار کشیدن مو، آن‌ها را درخشان و زیبا نشان می‌دهد اما اگر هر روز این کار را انجام دهید، موهای شما درخشندگی خود را از دست می‌دهد و به‌مرور زمان کدر می‌شود. این آسیب سشوار به مو در دماهای بالا بسیار بیشتر است.

 

 

                                                   

آیا می‌توانیم هر روز سشوار بکشیم؟


هر وسیله‌ای که با حرارت، موها را حالت می‌دهد می‌تواند به موهای شما آسیب بزند؛ چه یک بار در هفته از آن استفاده کنید چه هر روز. اما قرار گرفتن موها در معرض دمای بالا آن هم به‌صورت روزانه می‌تواند بسیار مخرب باشد. هر چقدر کمتر از این وسیله استفاده کنید، موهای شما سالم‌تر می‌ماند. به‌خصوص درباره موهای کودک که ظریف‌تر و حساس‌تر است باید برای استفاده از سشوار بیشتر احتیاط کنید و نکات مهم برای سشوار کشیدن موهای کودک را یاد بگیرید.

                                                          

 

خشک کردن مو با سشوار یا در هوای آزاد؟


تحقیقات نشان داده خیس ماندن موها برای طولانی‌ مدت هم می‌تواند آسیب‌زا باشد. خشک کردن مو با هوا به CMC (کمپلکس غشای سلولی، چسبی که سلول‌های مو را در کنار هم نگه می‌دارد) در الیاف مو آسیب می‌زند، در حالی که خشک کردن با سشوار آسیب نمی‌زند. دلیل احتمالی این امر این است که وقتی موهای شما خیس می‌شود، ساقه‌های مو متورم می‌شود؛ از جمله لایه‌ دلتای CMC. خشک کردن مو با هوا فرایندی کند است، زیرا ممکن است تا دو ساعت طول بکشد تا تارهای موی شما به‌طور کامل خشک شود. در این دوره CMC درون رشته‌های مو به‌طور مداوم در معرض آب قرار می‌گیرد و در حالت متورم می‌ماند. پژوهشگران هشدار داده‌اند که این شرایط ممکن است حتی از استفاده از سشوار هم مضرتر باشد.

 

                                                     

 

 

۳ نکته ساده برای کاهش دادن آسیب سشوار به مو


در حمام از نرم‌کننده استفاده کنید تا مو حالت گرفته و برای باز کردن فر و گره آن نیاز به استفاده زیاد از سشوار نباشد.
موی خیس را سشوار نکشید. بعد از بیرون آمدن از حمام، به‌آرامی موهای خود را با حوله خشک کنید و آب اضافی آن را بگیرید.
به دمای سشوار توجه کنید. بهترین دما برای خشک کردن موها دمای ۶۰ درجه است. اگر سشوار شما درجه‌بندی دما ندارد، همیشه کمترین حالت دکمه را انتخاب کنید.

 

                                                       

 

فروشگاه اینترنتی آی قفل

ارسال دیدگاه

    هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.