کاری کافئین و قهوه با بدن شما می کند

کاری کافئین و قهوه با بدن شما می کند

کاری کافئین و قهوه با بدن شما می کند

کافئین در قهوه چیست؟

نوشیدن قهوه باعث سرخوشی آدم می‌شود. و حال ما بعد از خوردن آنها خوب می‌شود. این حس‌ و حال زیر سر کافئین است. بعدها قهوه شد نوشیدنی شماره یک در دنیا و قهوه به خاطر کافئینش محبوب شد. قهوه محبوبترین و دردسترس ترین نوشیدنی حاوی کافئین است که می توانید برای تهیه آن از طریق فروشگاه اینترنتی قهوه مانگ اقدام کنید.
کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌است. کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی در میان انسان‌ها به‌شمار می‌رود .افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.
به طور متوسط یک فنجان قهوه ۹۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد که در قهوه کافئین بالا بسته به نوع دانه قهوه و روش دم آوری کافئین بالاتری دارد. 

عملکرد کافئین در بدن چگونه است؟

کافئین روی سیستم عصبی بدن انسان اثر می‌گذارد و به همین دلیل به عنوان محبوب‌ترین داروی محرک در سراسر جهان شناخته شده است.
پس از مصرف، به سرعت از معده به جریان خون منتقل می‌شود. از آن جا، به کبد می‌رود و به ترکیباتی متصل می‌شود که می‌توانند بر عملکرد ارگان‌های مختلف بدن تأثیر بگذارند. با این حال، مهمترین اثر کافئین بر مغز است. کافئین مانع اثرگذاری آدنوزین می‌شود. آدنوزین یک انتقال‌دهنده عصبی است که مغز را آرام می‌کند و باعث می‌شود احساس خستگی کنیم.
سطح آدنوزین در طول روز به تدریج بیشتر می‌شود و ما احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم. کافئین با اتصال به گیرنده‌های آدنوزین در مغز، مانع فعالیت آن‌ها می‌شود و سایر ناقلهای عصبی مانند نوراپی‌نفرین و دوپامین را آزاد میکند.
در نتیجه احساس خستگی کاهش می‌یابد و سطح هوشیاری بالا می‌رود.

چه عواملی میزان کافئین قهوه را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

برای خرید قهوه کافئین بالا باید بدانید هر فنجون قهوه میزان کافئین متفاوتی دارد. عوامل مختلفی میزان آن را تعیین می‌کنند:

نوع دانه قهوه

روش دم‌ آوری

تفاوت ترکیب قهوه‌ها

تاثیرات قهوه و کافئین بر بدن

۱- تأثیر آن بعد از تنها یک جرعه آغاز می‌شود

کافئین جذب بالایی در بدن دارد و تأثیرات فوری آن معمولاً در عرض ۵ تا ۳۰ دقیقه از مصرف نمایان می‌شود و نوشیدن تنها یک جرعه می‌تواند کافی باشد. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت دستگاه‌های تنفسی و قلبی عروقی، تقویت آمادگی شناختی و افزایش شادابی بدنی می‌شود. مدت این تأثیرات ممکن است متفاوت باشد و به عوامل فردی بستگی دارد، اما می‌تواند تا ۱۲ ساعت به طول انجامد.
۲- کافئین نوعی مخدر است

کافئین مانند یک ماده‌ی محرک عمل می‌کند، یعنی به انتقال پیام‌ها میان مغز و بدن سرعت می‌بخشد. مصرف همه‌ی مخدرها، فارغ از نوع شان، به طور ذاتی با ریسک‌هایی همراه است و نمی‌توان میزان مشخصی را به عنوان مقدار مصرف ایمن آن‌ها برای همه‌ی افراد مشخص کرد؛ بنابراین هنگام مصرف هر نوع مخدری باید احتیاط کرد.

                                               

تأثیرات مصرف کافئین هم از فردی به فردی دیگر متفاوت است و تحت تأثیر عواملی مانند زیر قرار دارد:

ویژگی‌های فیزیکی مانند وزن و وضعیت سلامتی کلی

داشتن سابقه مصرف قبلی

مصرف همزمان دیگر مواد

میزان کافئین مصرفی

۳- در صورت ترک قهوه، ممکن است یک هفته‌ای علائم ترک اعتیاد داشته باشید

۱۱ تأثیر کمتر شناخته‌شده قهوه که از آن‌ها بی‌خبر بودید

همچون بسیاری از دیگر مخدرها، سازگاری با کافئین هم ممکن است. این سازگاری، عادت کردن به آثار بدنی آن را در پی دارد، امری که شما را مجبور می‌کند میزان مصرف خود را بالا ببرید تا همان نتایج قبلی را تجربه کنید؛ بنابراین مصرف طولانی مدت کافئین ممکن است باعث وابستگی به این ماده شود، به لحاظ هم جسمی و هم روانی.

در نتیجه با توقف مصرف کافئین، ممکن است چننی علائم ترک اعتیادی را تجربه کنید:

خستگی

زودرنجی

سردرد مداوم

تعریق

درد‌های عضلانی

اضطراب

بعد از کنار کذاشتن کافئین، علائم ترک آن معمولاً ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت پدیدار می‌شوند و ممکن است تا حدود یک هفته ادامه داشته باشند.

 

 

                                                  

 

۴- می‌تواند عملکرد ورزشی را ارتقا دهد

تحقیقات نشان داده مصرف قهوه عملکرد ورزشی را به طور متوسط ۱/۷ درصد افزایش می‌دهد. شاید مقدار زیادی به نظر نرسد، اما، اما به طور حتم قابل توجه است، به ویژه برای ورزشکارانی که در سطح رقابتی متوسط فعالیت می‌کنند. همچنین پژوهش‌ها نشان داده مصرف قهوه باعث افزایش تعداد دفعات واکنش داشتن، ارتقاء حافظه و تقویت استدلال بصری – فضایی می‌شود و میزان این بهبود‌ها به میزان قهوه‌ی مصرفی بستگی دارد.

لازم به ذکر است که عامل اصلی این مزایا کافئین است، بنابراین قهوه تنها گزینه‌ی موجود برای دستیابی به آن‌ها نیست. یک کاپوچینوی متوسط حاوی ۶۶ تا ۳۲۵ میلی گرم کافئین است.

۵- می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را کاهش دهد

تحقیقات می‌گوید مزایای بلند مدت آن دسته از خواص قهوه که باعث بهبود خلق و خو می‌شوند می‌تواند قابل توجه باشد. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داده مصرف قهوه با کاهش ریسک ابتلا به افسردگی مرتبط است.

۶- می‌تواند کمک کند هنگام ورزش چربی بیشتری بسوزانید

بر اساس پژوهش ها، مصرف قهوه درست پیش از ورزش، عملکرد را ارتقا می‌کند و استقامت را بیشتر می‌کند. این امر می‌تواند باعث اقزایش کالری سوزی در حین ورزش هم شود، امری که کاهش وزن را بیشتر خواهد کرد. برخی به شیک‌های پروتئینی پیش از ورزش خود قهوه اضافه می‌کنند و بعضی هم ترجیح می‌دهند پیش از ورزش یک قهوه‌ی تلخ بخورند. مصرف قهوه‌ی تلخ پیش از ورزش می‌تواند منجر به افزایش کالری سوزی هم در حین ورزش و هم پس از آن شود.

 

فروشگاه اینترنتی آی قفل

ارسال دیدگاه

    هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.