قفل هایی که باید بشناسید

lock

امروزه طیف گسترده ای از قفل های مختلف بی شماری بوجود آمده است و هر طرحی دارای مزایا و معایب خود دارد که وابسته به عملکرد مورد نظر و تنظیماتی که در آن قفل استفاده می شود است. شما هر روز از قفل ها استفاده می کنید، بنابراین مهم است که  متوجه گزینه های مختلفی که در اختیار شماست باشید، درک کنید و هر دو قابلیت و امنیت را درک کنید.

 

قفل های معمولی

قفل معمولی شایع ترین نوع قفل پایه است و تشخیص آن در یک ردیف قفل آسان است. اولین قفل ها در مصر باستان و بابل مورد استفاده قرار گرفتند، که به دلیل سبکی حمل آنها آسان بود، که هنوز هم طرح اصلی قفل ها این چنین امروزه است. هری سارف اولین قفل لمینیت را در سال 1924 پس از تاسیس شرکت Master Lock در سال 1921 به ثبت رساند و طراحی او هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر دو نوع شاخص از قفل و انواع مختلف دیگری از آنها وجود دارد.

 

1. قفل های ترکیبی

قفل های ترکیبی قفل هایی هستند که نیاز به پشت سر هم آمدن اعداد مشخصی دارند تا مکانیزم قفل را باز کند. این  ترکیب می تواند یک شماره تکی یا چندتایی باشد، قفل تکی که اغلب در قفل های مدرسه دیده می شود و گاوصندوق ها در واقع امن ترین نوع قفل ترکیبی هستند که اغلب در قفل های دوچرخه و کیف های دستی استفاده می شود. اولین قفل ترکیبی توسط جیمز سرجنت در سال 1857 اختراع شد و قفل ترکیبی مدرن توسط لینوس ییل، جونیور با استفاده از فن آوری قفل ترکیبی ترمز پدرش در ارتباط با اختراع سرجنت توسعه یافت. متاسفانه، این قفل ها به آسانی شکسته و برداشته می شوند.

2. قفل های کلید دار

قفل های بر اساس کلید نیاز به یک کلید برای باز شدن دارند. برخی از این قفل ها را می توان تغییر کلید داد و دیگر قفل ها را نمی توان. در نظر داشته باشید که اگر قابلیت تعویض کلید را نداشته باشد اگر کلید را گم کنید، قفل شما به طور دائم قفل خواهد شد، مگر اینکه شما بتوانید میلهی قفل را بشکنید. قفل های کلید دار همچنین می توانند کلید را در خود نگه دارند، به این معنی که قفل اجازه نخواهد داد که کلید در هنگام باز شدن قفل برداشته شود.

 

3. قفل های تائید شدهTSA

هنگامی که به ایالات متحده پرواز می کنید، اداره امنیت حمل و نقل مجموعه ای از قفل های تایید شده را طراحی کرده است که می توانید برای قفل کردن چمدان خود از آنها استفاده کنید. آنها معمولا قفل های ترکیبی هستند که می توانند با یک شاه کلید که کارکنان TSA به آن دسترسی دارند باز شود. با این حال، این قفل ها در سال های اخیر به نوعی شوخی تبدیل شده اند، زیرا آنها به راحتی باز می شوند و بی فایده شناخته شده اند. همچنین برخی قفل ها، زمانی که افراد پس از مسافرت چمدان خود را دریافت کردند،ناپدید شده بودند.چنین گزارش شده بود.

قفل های کلیدی

قفل های کلیدی به طور کلی به عنوان قفل امن تر به حساب می آیند زیرا آنها نمی توانند باز شوند مگر اینکه یک کلید برای چرخش در لوله ی قفل ان را  به حالت باز بچرخاند. شما اغلب این موارد را در خانه ها و درهای بیرونی دیگر به عنوان یک لایه اضافی امنیتی در ترکیب با قفل های کم امنیت تر مشاهده می کنید.
اولین قفل کلیدی یا قفل ایمن توسط پلیس سابق ساموئل سگال اختراع شد، که در سال 1912 شرکت قفل و سخت افزار سگال را تاسیس کرد. طرح او به منظور جلوگیری از خرابکاری ها بوجود آمد زیرا بازگشایی قفل ها گسترده تر شده بود. امروزه، سه نوع اصلی از قفل پایه به غیر از قفل حرفه ای سگال وجود دارد.

 

4. قفل تک لوله ای

اکثر خانه های آمریکایی از قفل تک لوله ای استفاده می کنند که با یک کلید در خارج از خانه  و یک انگشت در داخل خانه کار می کنند. برای ایجاد امنیت بیشتر، یک محافظ سبک را می توان در اطراف محور نصب کرد تا از چرخش جلوگیری شود، به این معنی که قفل را نمی توان برداشت، یا به آن ضربه زد، و یا حتی زمانی که محافظ در محل قرار دارد نمی توان آن را با کلید خودش باز کرد.

5. قفل دو لوله ای

قفل های دو سیلندر امن تر به حساب می آیند، زیرا آنها به یک کلید در داخل و خارج نیاز دارند، اما در مواقع اضطراری، می تواند خطراتی نیز وجود داشته باشد. برخی از کدهای مسکونی در ایالات متحده اجازه نمی دهد که این شکل از قفل را بکار برد ، به ویژه در مورد خانه های اجاره ای.

 

6.قفل های در دسته

این قفل ها در درهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع ساده ای هستند و امنیت بالایی ندارند چون لوله در دسته ی در است نه در خود در.
متاسفانه، دستگیره را می توان از طریق یک چکش، انبردست یا نیروی کافی باز کرد، و این واقعیت را که این قفل ها نسبتا آسان تر باز می شوند. قفل دستگیره هرگز نباید به عنوان تنها قفل درب بیرونی مورد استفاده قرار گیرد و هر چند که در زمانهای مختلف در بسیاری از وسایل مورد استفاده قرار می گیرند. این قفل ها در دستگیره ها به عنوان قفل داخلی در محیط های مسکونی استفاده می شود.

9. قفل اهرمی دستگیره

معمولا در داخل درهای داخلی استفاده می شود. آنها دارای یک اهرم است که به عنوان دستگیره چرخشی در یک طرف و یک لوله کلیدی از طرف دیگر، بسیار شبیه یک قفل دستگیره، اما حتی کمتر از قفل ها امنیت دارند ، زیرا اغلب آنها توسط نیروی وارده باز می شوند.

 

 

10.قفل های زبانه دار یا لبه دار

اگرچه قفل های لبه دار و زبانه دار با هم دسته بندی شده اند در واقع دو نوع مختلف قفل هستند که شباهت زیادی به یکدیگر دارند. این قفل های از قفل های دیگر امن تر هستند و احتمالا یکی از آنها را در درب های تجاری، درب ورودی شیشه ای یا در یک آپارتمان مشاهده خواهید کرد.
تفاوت عمده بین لوله ی زبانه دار و لبه دار این است وقتی نصب می شود  که سیلندر یک چرخه طولانی را طی می کند و از پشت آن عبور می کند که از طریق درب و به مکانیزم قفل در طرف دیگر نصب می شود. لوله های زبانه دار به کناره ها کشیده شده است و به ابزار زبانه داری روی درب پیچیده می شود. آنها دارای یک دوربین عکاسی هستند که لبه ی لوله ی آن دارای چرخ دنده ای است که برای قفل استفاده می شود.

 

 

11.قفل های کلید در دسته

این نوع قفل به شدت رایج است و احتمالا متوجه استفاده از آنها نخواهید شد زیرا انواع مختلفی دارند که در دسته ی در جای می گیرند.طراحی استانداردی برای این نوع قفل ها وجود ندارد و تعویضشان کار مشکلی است.

 

لوله های عمودی اروپایی

بیش از 150 سال پیش.قفل سازان اروپایی برسر استفاده از نوعی قفل استاندارد موافقت کردند و یک نوع ترکیبی از قفل را طراحی کردند که در اروپا و دیگر بخش های جهان از آن استقبال شد.در ایالات متحده از این نوع قفل برای درهای شیشه ای و برای قفل کردن اتاق های غواصی استفاده شد در این قفل ها تنها یک محل برای اتصال وجود دارد بنابراین به راحتی و با اعمال فشار از وسط نصف می شوند مانند قفل های معمولی. سه نوع اصلی از این قفل وجود دارد.

12.سیلندر یک طرفه

این نوع قفل تنها از یک طرف و با استفاده از یک کلید قابل نصب است.

 

13.سیلندر دو طرفه

یک کلید برای هر دو طرف قفل استفاده می شود.

14.سیلندر آپارتمانی

این نوع قفل یک قفل کلید خور در یک طرف دارد و در طرف دیگر یک قفل انگشتی مورد استفاده قرار گرفته است.

15.قفل های هوشمند

این نوع قفل ها تکنولوژی جدیدی دارند و با گسترش تلفن های هوشمند به بازار آمده اند که می‌توان آنها را با یک نرم افزار موبایلی اداره کرد. یکی از مزایای این نوع قفل ها این است که آنها می توانند علاوه بر دیگر قفل ها وجود داشته باشند.هنگام انتخاب قفل های هوشمند باید به موارد مختلفی توجه داشت و هدف و میزان راحتی شما با تکنولوژی مشخص باشد.

 

در حال حاضر از چه نوع قفلی استفاده می کنید؟
به دلیل پیشرفت تکنولوژی از قفل ها می توان استفاده های زیادی داشت .قفل ها در طول تاریخ نقش مهمی داشته اند زیرا افراد چیزهایی برای محافظت دارند. قفل ها در اطراف شما هستند و حفاظت خانه تان را بالا میبرند.از انتخاب قفل مناسب اطمینان حاصل نمایید و با کمک یک قفل ساز از خود محافظت کنید. شما می‌توانید با کلیک بر روی این لینک بروز ترین قفل هارا با بهترین کیفیت و قیمت از فروشگاه آقای قفل تهیه نمایید.

آی قفل
ارسال دیدگاه