ریل کشو

ریل کشو

ریل کشو

امروزه بر حسب نیاز از انواع گوناگون کشو در دکوراسیون خانه استفاده می‌شود. انواع ریل کشو و کمد و سهولت استفاده از این وسایل نیز تأثیر زیادی بر استفاده مردم از کشوها دارد، چرا که این راحتی موجب شده است تا کشوها از دوست ‌داشتنی‌ترین قفسه‌های کابینت باشند.

ساختار ریل کشو چگونه است؟

با اینکه امروزه انواع مختلفی از کشوها وجود دارد، ریل کشو قدیمی متفاوت‌تر بود. در آن زمان یک قطعه چوبی برآمده را به طرفین بدنه کشو و یک قطعه چوبی فرو رفته را به بدنه کابینت می‌چسباندند تا این دو قطعه چوبی درون یکدیگر قرار گرفته و از افتادن کشو جلوگیری کنند. در این مکانیزم با بیرون کشیدن کشو قطعه برآمده بر روی سطح فرو رفته حرکت کرده و حرکت کشو را ممکن می‌کرد. با این‌ حال حرکت دو قطعه چوبی بر روی یکدیگر اصطکاک زیادی را تولید می‌کرد و در نتیجه کشو به ‌سختی حرکت کرده و باز و بسته کردن آن، باعث ایجاد سر و صدای زیادی می‌شد.

ریل کشو
ریل کشو

با منسوخ شدن این روش قدیمی، امروزه انواع کشوی ریلی به بازار عرضه می‌شود تا علاوه بر سهولت در حرکت کشوی کابینتی، صدای ایجاد شده در هنگام حرکت کشو را نیز تا حد امکان کاهش دهد. اگر ریل کشویی کمد با کیفیت باشد، به افراد کمک می‌کند تا استفاده راحت‌تری از کشو داشته باشند و مدت ‌زمان زیادی از آن بهره ببرند. ریل‌ها نیز مانند تمام یراق‌آلات کابینت انواع متفاوتی دارند و هر کدام با مکانیزم مخصوص به خود، باعث حرکت رفت ‌و برگشت کشو می‌شوند.

عوامل مؤثر در انتخاب انواع ریل کشو و کمد

ابعاد ریل، قدرت تحمل وزن و نوع کاربرد آن، از عوامل مؤثر در انتخاب ریل کشوی مناسب هستند. دقت کنید که لازم است تا برای هر کشویی، ریل خاصی را استفاده کنید؛ بنابراین به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • برای کشوهای بسیار سبک و کم ‌عمق، از ریل غلتکی یا ترجیحاً ریل ساچمه‌ای استفاده کنید.
  • برای کشوهای با وزن متوسط و نسبتاً عمیق، از انواع ریل کشو ساچمه‌ای استفاده کنید.
  • رای کشوهای سنگین و عمیق و یا ریل کشو و کمد بزرگ از ریل کشو و کمد تاندم باکس بلوم استفاده کنید.
  • استفاده از ریل کشو و دستگیره کابینت با کیفیتی که متناسب با وزن و ابعاد کشو باشد، برای حرکت روان و آسان کشوها از موارد ضروری به‌ حساب می‌آید. از این رو می‌توان گفت که کیفیت و مرغوبیت ریل کشو همانند لولا کابینت بوده که در کیفیت استفاده از کشوها تأثیر مستقیم و ویژه‌ای دارد. در نتیجه اگر ریل کشو و کمد پلاستیکی را برای این کار انتخاب می‌کنید به کیفیت آن توجه داشته باشید.
ریل کشو
ریل کشو

انواع ریل کشو و کمد

1)ریل غلتکی

ابتدایی‌ترین و ارزان‌ترین نوع ریل است و مکانیزم آن توسط دو نوار فلزی و دو قرقره باعث سهولت در حرکت کشو می‌شود و به همین دلیل ارزان‌ترین ریل کشو موجود در بازار به ‌حساب می‌آید. البته این نوع ریل برای انواع کشو چندان کاربردی نیست بر همین اساس قیمت ریل کشو ساده غلتکی بسیار پایین‎تر از سایر نمونه های موجود در بازار است.

2)ریل کشو ساچمه‌ای

پس از تولید ریل‌های غلتکی، ریل‌های ساچمه‌ای ساخته شدند تا ایرادات و معایب آن را رفع و برطرف کنند. این نوع از ریل‌ها، یکی از کاربردی‌ترین ریل‌های موجود در بازار هستند که توسط دو نوار فلزی و ساچمه‌های داخلی نوارها، حرکت کشو را ممکن ساخته و در مدل‌های دو تکه، سه ‌تکه باریک و سه ‌تکه پهن تولید می‌شوند. حرکت بسیار روان، قابلیت باز شدن کامل، استحکام بالا، تنوع در سایزبندی، داشتن ضامن‌های اطمینان برای جلوگیری از افتادن کشو، قیمت مناسب و غیره از دلایل محبوبیت ریل کشو ساچمه‌ای هستند.

ریل کشو
ریل کشو

در این مدل، به ‌جای غلتک، از ضامن‌هایی در اندازه و اشکال مختلف استفاده شده است. به دلیل وجود همین ضامن‌ها، کشوها نیز به ‌راحتی از جای خود در نمی‌آیند و جا انداختن آن‌ها نیز ساده نیست. البته ریل کشو کمد ساچمه‌ای خود انواع مختلفی دارند که در ادامه با مدل‌های مختلف آن‌ها به طور مختصر آشنا می‌شویم:

ریل ساچمه‌ای ساده: این نوع از ریل‌های ساچمه‌ای در دو نوع باریک یا ریل کشویی دو تکه و یا سه ‌تکه پهن به بازار عرضه می‌شوند.

ریل ساچمه‌ای ترمزدار: ریل‌های ترمزدار به دلیل داشتن نگهدارنده‌ هنگام بستن کشو، باعث جلوگیری از محکم به‌ هم‌ خوردن بدنه کشو و خراب ‌شدن آن می‌شوند. ریل کشو و کمد اتوماتیک تقریباً از چنین سیستمی بهره برده است.

ریل کشو و کمد آرام‌بند: این نوع از ریل‌ها به دلیل تکنولوژی ساختشان به ریل کشویی بلبرینگی نیز معروف هستند. این ریل‌ها با کاهش سرعت باز و بسته ‌شدن کشو، باعث کم‌ صدا شدن آن می‌شوند.

3)ریل کشو تاندم

این ریل کشوی کمد یا کابینت به ریل کشو سنگین نیز معروف بوده و چرخ ‌دنده‌های داخل بدنه ریل، باعث حرکت روان و پیوسته آن می‌شوند. تاندم در دو مدل ریل کشو نیمه ‌فول و ریل کشو فول تولید می‌شود و برخی از ریل‌های تاندم به مکانیزم آرام‌بند و مکانیزم ترمزدار نیز مجهز هستند. شما می‌توانید در کابینت آشپزخانه یا در ریل کشو کمد دیواری از تاندم استفاده کنید.

لازم به ذکر است که سیستم ریل کشو و کمد تاندم به ‌هم ‌پیوسته و سر هم بوده و همین امر نیز باعث کم‌صدا و مخفی بودن آن می‌شود. این ساختار همچنین باعث بالا رفتن قیمت ریل کشو کمد تاندم نسبت به نمونه‌های دیگر نیز شده است. علاوه بر این، ریل‌های تاندم تحمل وزن‌های سنگین را نیز دارند. از این رو اگر به دنبال ریل کشو و کمد ارزان هستید، تاندم انتخاب خوبی برای شما نیست. ریل کشو تاندم باکس نیز شبیه به همین ریل‌ها با چند تفاوت است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 

در این بین ناگفته نماند که ریل کشو و کمد ام‌دی‌اف یا ریل کشو و کمد استیل نیز هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که شما باید با توجه ‌به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

فروشگاه اقای قفل آماده ی ارائه این محصولات با بهترین کیفیت و متریال برای شما عزیزان میباشد چنانچه قصد سفارش هر یک از محصولات فروشگاه را دارید میتواند به صفحه اقای قفل مراجعه کنید یا با شماره 02166177376 – 09911177376 تماس بگیرید.

 

 

آی قفل
ارسال دیدگاه