خرید قفل|درب ریلی چیست و چه کاربردی دارد؟

خرید قفل

خرید قفل|درب ریلی چیست و چه کاربردی دارد؟

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

امروزه درب‌های ریلی درهمه جا قابل مشاهده هستند. از منازل مسکونی گرفته تا مراکز اداری-تجاری و..‌. از درب ریلی استفاده‌می‌کنند. اما به راستی درب ریلی چیست؟ این درب چه نوع کاربردهایی دارد که سبب‌شده تا در همه‌جا استفاده‌شود؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

 

درب ریلی چیست؟

درگذشته، درب‌ها سیستم ساده‌ای داشتند. یک تخته چوب یا صفحه فلزی بزرگ که صرفاً ازطریق چندلولا به یک چهارچوب فلزی یا چوبی وصل بود. درب روی لولا بازوبسته می‌شد و برای امنیت بیشتر، یک یا چند زبانه برای قفل آن نیز قرارداده می‌شد.

اما با پیشرفت تکنولوژی درب‌ها نیز شروع به تغییر کردند و مکانیزم‌های جدیدی اختراع شد. یکی از این مکانیزم‌ها، درب ریلی است.

درب ریلی متشکل از یک ریل، موتور، تعدادی سنسور، ریموت کنترل و یا کلید کنترل است. البته برحسب مدل‌های مختلف، این سیستم ممکن است اجزای بیشتری را نیز داشته‌باشد. این درب روی ریل جابه‌جا شده و بازوبسته می‌شود. مکانیزم کاری این در مسلماً پیچیده‌تر از درب‌های کلاسیک و قدیمی است. درب ریلی می‌تواند از جنس فلزات، چوب یا حتی شیشه و پلاستیک باشد که این مسئله بستگی به مکان استفاده‌از درب دارد.

این درب‌ها در ابتدا درمراکز اداری و تجاری بزرگ و مراکز تفریحی استفاده‌می‌شد. چرا که افراد فکر می‌کردند این نوع درب صرفاً می‌تواند استفاده زینتی داشته‌باشد.

اما باگذشت زمان مزیت های بسیار زیاد این درب‌ها سبب‌شد تا در ساختمان‌های مسکونی، خانه‌های ویلایی و..‌. نیز استفاده‌ شوند.

 

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

کاربردها و مزیت‌های درب ریلی

درب‌های ریلی مزیت‌های زیادی را دارند. این مزیت‌ها هرکدام سبب‌شده تا زندگی روزمره‌ما راحت‌تر شود و کارها با سرعت بیشتری انجام‌گیرد. درادامه تعدادی از این مزیت‌هارا برایتان شرح می‌دهیم.

مدرن بودن

یکی‌از مهم‌ترین دلایلی که درب‌های ریلی توانستند طی مدت‌زمان نسبتا کوتاهی جای درب‌های ساده قدیمی را بگیرند، مدرن بودن آن‌هاست. درب‌های ریلی به نحوی باعث مدرن‌تر به‌نظر آمدن محیط می‌شوند که این مسئله دربحت فضاسازی می‌تواند بسیار مهم تلقی‌شود.

امروزه بیشتر ساختمان‌های نوساز، مراکز اداری-تجاری و..‌. از این درب‌ها استفاده می‌کنند و دیگر درب‌های قدیمی مانند گذشته پرطرفدار نیستند.

زیبایی

در کنار مدرن بودن، یکی از مزیت‌های درب ریلی زیبایی آن است. این درب‌ها می‌توانند زیبایی خاصی به محیط اطراف خود ببخشند.

درب‌های ریلی با داشتن مدل‌های بسیار متنوع، طرح‌ها و رنگ‌های زیبا و خلاقانه، از نظر زیبایی از درب‌های آهنی ساده بسیار بهتر هستند. می‌توانید از این درب‌ها برای تنوع بخشیدن به محل زندگیتان استفاده‌کنید. همچنین این درب‌ها محدودیتی در استفاده ندارند. فرقی نمی‌کند که کاربری موردنظرتان چیست، این درب‌ها برای همه محیط‌ها مانند مجتمع مسکونی، دفاتر اداری، مراکز خرید و..‌. مدل‌ها طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی را ارائه می‌دهند.

کارایی

تصورکنید هنگام بارش برف یا باران شدید، با خودرویتان مقابل درب پارکینگ توقف کرده‌اید. برف یا باران به حدی شدیداست که طی چندثانیه می‌تواند تمام لباس‌هایتان را خیس‌کند. اما شما ناچار هستید تا از خودرویتان پیاده‌شوید، درب پارکینگ‌را بازکنید، مجدداً با لباس‌های خیس سوار خودرویتان شده و آن‌را وارد پارکینگ کنید.

درصورتی‌که اگر درب پارکینگ شما، ریلی بود فقط می‌توانستید با فشاردادن یک دکمه روی ریموت کنترل، درب را به‌راحتی بازکرده و وارد پارکینگ شوید. کارایی بسیار مناسب درب‌های ریلی باعث می‌شود خیلی از افراد این درب‌هارا به درب‌های ساده و قدیمی ترجیح‌دهند.

 

سرعت عمل

درب‌های ریلی درصورتی که دارای ریموت کنترل باشند، حتی از فاصله دور نیز می‌توان آن‌هارا باز کرد. برای‌مثال فرض کنید از فاصله چندمتری باخودرویتان درحال رانندگی به سمت درب‌خانه هستید. از همان‌فاصله می‌توانید با ریموت کنترل درب‌را بازکرده و وارد پارکینگ خانه شوید. همچنین این درب‌ها به سرعت بازوبسته شده و وقت شمارا بیش ازحد نمی‌گیرند. درصورتی که صرفا بازوبسته کردن درب‌های ساده قدیمی برای وارد شدن به محیط می‌تواند زمان زیادی را ازشما بگیرد.

امنیت درب‌های ریلی

یکی‌از بهترین مزیت‌های درب‌های ریلی را می‌توان در امنیت آن‌ها دانست. این درب‌ها مکانیزم بسیار پیچیده‌تری نسبت به درب‌های لولایی قدیمی دارند و بازکردنشان برای سارقان به مراتب سخت‌تر از درب‌های ساده است.

سیستم قفل این درب‌ها الکترونیکی بوده و جز با ریموت کنترل یا کلیدهای کنترلی که در سمت داخل نصب‌ شده‌اند قابل بازکردن نیستند(البته درمواردی یک پیچ دستی نیز از سمت داخل برای مواقع اضطراری تعبیه می‌شود). درب‌های قدیمی حتی درمواقعی باکمی فشار بازشده و سارقان ممکن‌است از این نقطه‌ضعف نهایت استفاده را ببرند.

امنیت درب‌های ریلی تاحد زیادی ثابت شده‌است و معمولا مالکین شکایتی را از این‌بابت ندارند. جنس برخی از مدل‌های این درب‌ها از آلیاژ فلزی بسیار سختی است که باعث می‌شود تا حتی در مقابل ضربه‌های نسبتاً شدید نیز مقاومت کند. همچنین برخی از انوع درب‌های ریلی در قسمت پشتی درب اسکلت‌بندی آهنی دارند. این اسکلت‌بندی باعث‌می‌شود تا مقاومت درب چندین‌برابر شود.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

 

قیمت مناسب

درب‌های ریلی با وجود اینکه مزیت‌های بسیارزیادی دارند، از قیمت نه‌چندان بالایی برخوردارهستند. برای هرمکانی، بسته به کارایی آن می‌توان یک درب ریلی مناسب نصب کرده و استفاده کنید.

دقت داشته‌باشید که هنگام انتخاب درب ریلی حتماً به امکانات آن توجه کرده و تاحد توان بهترین درب ریلی را انتخاب کنید. امروزه برخی از درب‌های ریلی حتی از روی تلفن‌های همراه‌هوشمند هم قابل کنترل هستند واین یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

برای نصب درب ریلی حتماً از نصاب‌های خبره کمک بگیرید و از برندهایی خریدکنید که حتماً دارای گارانتی معتبر و طولانی‌مدت باشند.

عمر طولانی

یکی‌دیگر از مزیت‌های پرتعداد درب‌های ریلی، عمر طولانی آن‌هاست. درب‌های آهنی معمولی، طی گذشت زمان دچار زنگ‌زدگی و خوردگی شده و دیگر کیفیت روز‌های اول را نخواهند داشت. این درب‌ها همچنین از قسمت لولاها به مرور زمان دچار پوسیدگی‌شده و اصطلاحا افتاده می‌شوند.

افتادگی درب باعث می‌شود تا دیگر دوطرف آن به خوبی روی هم قرار نگیرند. این مسئله، هم باعث می‌شود که درب به خوبی بسته‌نشده و هم دیگر مانند سابق قفل نشود. لازم‌ به‌ذکراست که پوسیدگی و زنگ‌زدگی درب باعث خواهدشد تا امنیت آن‌نیز مانند قبل نباشد.

 

درب‌های ریلی طوری طراحی شده‌اند که سال‌های‌سال بدون هیچ مشکلی به کارکرد خود ادامه‌دهند. این درب‌ها معمولا دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نشده و به‌خوبی بازوبسته می‌شوند. حتی برخی‌از درب‌های ریلی که دارای امنیت بسیاربالایی هستند، از ضمانت ضدسرقت بودن نیز بهره‌می‌برند.

در این‌بخش از مطالب‌سایت سعی‌کردیم تا درباره کاربرهای درب ریلی و مزیت‌های آن صحبت‌کنیم. بدون شک این درب‌هارا می‌توان آینده درب‌های قدیمی در دنیای امروز دانست. شما چه مواردی را به‌عنوان مزیت درب‌های ریلی نسبت به درب‌های ساده می‌دانید؟

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

درب ریلی یکی از درب‌های پراستفاده در حال حاضر است که کارایی بسیار بهتری نسبت به انواع درب‌های دیگر دارد. درب ریلی که به آن درب کشویی نیز گفته می‌شود امنیت بیشتری نسبت به درب‌های معمولی دارد.

در بسیاری از مواقع باز و بستن درب به صورت دستی کار بسیار سختی است مخصوصا در مواقعی که عجله دارید. درب‌های ریلی با استفاده از یک ریموت کنترل بازشده و بسته می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود که دیگر برای باز و بستن درب پارکینگ از ماشینتان خارج نشوید و به راحتی با استفاده از ریموت کنترل آن را باز و یا ببندید.

درب ریلی دارای انواع مختلفیست که هریک از آن‌ها ویژگی مختص به خود را دارند. درب‌های ریلی شامل درب‌های تلسکوپی، اسلایدی و کرکره‌ای می‌شوند که در ادامه به معرفی کامل هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

درب‌ ریلی چیست؟

یکی از متداول‌ترین درب‌های استفاده شده برای درب‌های ورودی درب‌های ریلی هستند. ساختار درب ریلی این‌گونه طراحی شده است که یک لنگه در بر روی یک ریل سوار شده و حرکت می‌کند. درب ریلی یا همان درب کشویی برای درب اداره‌جات، مراکز خرید، فروشگاه‌ها، پارکینگ‌ها و یا فضای باز در داخل خانه استفاده می‌شوند. این درب‌ها علاوه بر کارایی خوب، ظاهری زیبا و شیک به محیط خواهند بخشید.

درب‌های کشویی یا به صورت دستی کار می‌کنند و یا اتوماتیک هستند. البته در حال حاضر بیشتر درب‌های ریلی که مشاهده می‌کنیم از نوع اتوماتیک هستند چراکه کارایی بهتر و ساده تری را نسبت به نوع دستی درب‌های ریلی از خود نشان می‌دهند.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

خرید قفل
خرید قفل

اجزای اصلی درب ریلی

درب ریلی از اجزای مختلفی تشکیل شده که شامل موارد زیر می‌شود:

جک ریلی

آهن‌ربایی پایین

آهن‌ربایی بالا

فلاشر

چشمی( برای تشخیص مانع)

موتور مخصوص درب

دندان شانه‌ای

فرمان

درب اسلایدی

درب‌های ریلی تنوع بالایی دارند و به چند حالت مختلف تولید می‌شوند اما کارایی تمامی آن‌ها همانند یکدیگر است. معمولا درب‌های ریلی را بر اساس وزن و اندازه درب تهیه و قیمت‌گذاری می‌کنند. برای درب‌های بزرگ نیاز به استفاده از درب ریلی بزرگ است اما درب‌های پارکینگ منازل که نسبتا کوچک هستند دربی با طول و وزن کمتر نیاز دارد که در انتها باعث کمتر شدن میزان قیمت آن خواهد شد.

 

البته درب‌های کوچک‌تر به موتورهایی با توان کم نیاز دارند که این خود باعث کاهش هزینه نصب درب ریلی اتوماتیک می‌شود.

درب اسلایدی بیشتر برای فضاهای کم عمق و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از درب‌های ریلی بسیار به‌صرفه هستند چرا که نیاز به مراقبت و تعویض قطعه در کوتاه مدت ندارد. نصب درب اسلایدی نیز بسیار ساده‌تر از انواع درب‌های دیگر است و نیاز به محافظت زیادی نیز ندارد. از این نوع درب در ورودی هتل‌ها، رستوران‌ها، کارخانجات، فرودگاه و مجتمع‌های تجاری و اداری استفاده می‌شود. ویژگی بارز درب اسلایدی طول عمر بسیار بالای آن‌ است.

درب تلسکوپی

از درب‌های تلسکوپی برای درب‌هایی که نیاز به بازشدن نسبتا زیادی دارند استفاده می‌شود. به عنوان مثال درب ورودی یک مرکز تجاری و یا مکانی عمومی که امکان ورود تعداد زیادی از افراد با یکدیگر وجود دارد.

 

درب‌هایی تلسکوپی بر چهار لنگه درب استوار هستند که باعث بالاتر رفتن سرعت و میزان باز شدن درب ‌می‌شود. درب‌های تلسکوپی بسیار کارآمد هستند و البته محبوب. چرا که فرد با نزدیک شدن به آن، درب ریلی باز می‌شوند. به همین دلیل در اغلب فروشگاه‌ها و مراکز تجاری از این نوع درب ریلیی استفاده می‌شود.

مزایای درب ریلی اتوماتیک

درب ریلی همانطور که اشاره شد برای ساختمان‌های مسکونی وتجاری بسیار مناسب است چرا که فضای کمی را اشغال می‌کند. این قبیل درب‌ها در فضای داخلی دیوار باز و بسته می‌شوند که بسیار در صرفه جویی در فضا موثر است.

اغلب پارکینگ‌هایی که با مشکل کمبود جای پارک و کوچکی فضا مواجه هستند به سراغ نصب درب ریلی می‌روند.درب ریلی نسبت به درب‌های دیگر مزیت‌های خاص خود را دارد که در این بخش به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

استحکام و امنیت بالا

درب‌های ریلی امنیت بسیار بالایی نسبت به درب‌های دیگر دارند. این درب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با اعمال فشار و یا هل دادن باز نمی‌شود و از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

امنیت بالای درب‌های ریلی یک مزیت بسیار خوب به‌شمار می‌رود که باعث برتری این نوع درب نسبت به نمونه‌های دیگر درب پارکینگ و ورودی موجود در بازار است. درب‌های ریلی از استحکام بسیار بالایی نیز برخوداراند و در برابر زنگ‌زدگی و هواخوردگی ایمن هستند.

طول عمربالا

طول عمر بالا یکی از ویژگی‌های بسیار مطلوب درب ریلی است که به راحتی می‌توان گفت طول عمر آن‌ها به میزان طول عمر ساختمان شما خواهد بود.

 

اگر جنس درب ریلی شما فلزی باشد عمر بیشتری نسبت به انواع دیگر خواهد داشت. دلیل بالا بودن کارایی و طول عمر این نوع درب‌ها نوع باز و بسته شدن و اعمال کمترین فشار به آن‌هاست. همچنین جنس و کیفیت قطعات بکار رفته شده برای درب نیز در این موضوع بی‌تاثیر نخواد بود.

کارایی درب ریلی حتی در مواقع قطعی برق

درب‌های ریلی اتوماتیک برای کارکرد خود به برق نیاز دارند اما در مواقع قطعی برق نیز به راحتی باز و بسته خواهند شد که این یک مزیت مهم است.

برای درب‌های ریلی یک خلاص کننده دستی نیز طراحی شده که در مواقع قطعی برق به وسیله آن به راحتی درب را باز و بسته کرد.

 تنوع بالا

درب‌های ریل انواع مختلفی دارند که انتخاب را برای شما آسان‌تر می‌کند. برای خرید درب ریلی باید به محل مورد استفاده آن دقت کرده و متناسب با آن محیط دربی مناسب تهیه کنید.

درکنار تمامی موارد ذکر شده برای مزیت‌های درب ریلی می‌توان به قابلیت تردد نامحدود، قابلیت نصب باطری برای مواقع قطعی برق، دارای سنسور حرکتی و سیستم مادون قرمز برای دیدن موانع، داشتن حداقل میزان صدا و حداکثر قدرت، سرعت بالا در حرکت درب ریلی.

 

نصب و راه‌اندازی درب ریلی

راه‌اندازی درب‌های ریلی نیاز به زمان بسیار طولانی ندارد و در زمانی مناسب بدون وقفه صورت می‌گیرد. استفاده از درب‌های ریلی برای خانه‌هایی ک قصد بازسازی دارند انتخابی بسیار مناسب هستند چرا که کمترین میزان آسیب را به نمای ساختمان وارد می‌کند.

برای بالاتر بردن میزان استحکام این درب از پوشش ضدزنگ و ضدخوردگی هوا استفاده می‌شود تا طول عمر بالایی داشته باشد.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

درب‌های ریلی یکی از مواردی هستند که باعث‌شده تا زندگی روزمره ما راحت‌تر شود. این درب‌ها فقط با یک دکمه و بدون نیازبه هیچ فشار خاصی بازشده و شما می‌توانید وارد مجتمع مسکونی، پارکینگ، محل کار، مجتمع تجاری و..‌. شوید.

در مطالب قبلی سایت به کارایی درب‌های ریلی و اینکه چگونه کار می‌کنند پرداختیم. حال نوبت آن‌شده تا به اجزای درب ریلی بپردازیم باما همراه‌باشید.

 

اجزای اصلی درب‌های ریلی

درب‌های ریلی با ساختاری که‌ دارند، به راحتی و بدون نیاز به فشار خاصی از سمت کاربر، باز و بسته می‌شوند. این درب‌ها امنیت بسیار بالایی دارند چراکه فاقد لولا و کلید برای بازکردن هستند. همچنین جنس خود درب نیز می‌تواند از آلیاژهای بسیارمحکمی باشد تا درمقابل ضربه و فشار، دچار هیچ مشکلی نشود.

درب‌های ریلی سبب می‌شوند تا ورود و خروج به ساختمان سریع‌تر و راحت‌تر انجام‌شده و دیگر حتی نیازی به پیاده‌شدن از خودرو نباشد. به‌طورکلی می‌توان گفت که این دسته از درب‌ها ساخته شده‌اند تا بیشتر بتوان درزمان صرفه‌جویی کرد.  درادامه به تشریح اجزای درب ریلی می‌پردازیم.

بخش کنترل

هروسیله الکترونیکی دارای بخشی است که مانند مغز برای‌آن عمل می‌کند. این مغز اطلاعات ورودی-خروجی را دریافت و تحلیل کرده، نتیجه را انجام‌می‌دهد. درب ریلی دارای بخشی به نام مرکز کنترل است که مانند مغز آن عمل می‌کند.

بخش کنترل از طریق سنسورها و اتصالات، فرمان را از کاربر دریافت‌کرده و درب را بازوبسته می‌کند. درمدل‌های پیشرفته‌تر این بخش به تحلیل شرایط درب نیز می‌پردازد و درصورت وجود خرابی در قطعات، آن‌را به وسیله چراغ‌های چشمک‌زن یا بوق اعلام می‌کند. این بخش را می‌توان مهم‌ترین بخش درب ریلی دانست.

موتور متحرک

موتور نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های درب ریلی است. این بخش فرمان‌هارا از سمت مرکز کنترل دریافت‌کرده و براساس آن شروع به کار می‌کند. موتور درب‌های ریلی الکترونیکی بوده و درون‌آن چرخ دنده‌ها با نیروی الکترونیکی می‌چرخند. نیروی موتور، گیربکسی که به آن متصل شده را می‌چرخاند و درب را حرکت می‌دهد.

بازوها و اهرم‌ها

یکی دیگر از اجزای درب‌های ریلی، بازو یا اهرم آن است. این بخش گشتاوری که از موتور و گیربکس دریافت کرده، صرف باز یا بسته کردن درب می‌کند. درب ریلی می‌تواند یک یا چند بازو داشته‌ باشد (بسته به وزن درب و کاربری آن).

این بازوها برحسب مدل درب می‌توانند در طرفین یا بالای آن قرارگیرند. دربرخی از مدل‌ها که وزن درب خیلی زیاد باشد، امکان‌دارد که از بازوهای هیدرولیکی نیز استفاده‌شود.

خرید قفل
خرید قفل

ریل

ریل نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های درب ریلی است. ریل قطعه‌ای است دارای یک یا چند شیار، که درب روی آن حرکت‌کرده و جابه‌جا می‌شود. این بخش می‌تواند برحسب مدل و استفاده درب، پلاستیکی چوبی یا فلزی باشد. ریل نیاز به تعمیریانگهداری خاصی‌ ندارد. البته باید همواره مراقب باشید تا لای ریل هیچ مانعی نباشد. به همین منظور بهتراست شیارهای ریل هرچندوقت یکبار با برس و جارو تمیز شوند.

 

درب و اسکلت آن

بخش درب سیستم درب ریلی نیز از اهمیت بسیاربالایی برخوردار است. جنس درب‌های ریلی می‌تواند از پلاستیک‌های مقاوم، چوب محکم ویا فلز باشد. البته برای امنیت بیشتر، بهتراست که جنس درب حتماً فلزی باشد. همچنین برخی از مدل‌های درب ریلی دارای اسکلت‌بندی پشت درب نیز هستند. این اسکلت‌بندی باعث می‌شود تا مقاومت درب بسیار بالاتر باشد و درمقابل ضربه یا فشار، مشکلی برایش پیش‌نیاید.

 

چشمی کنترل

درصورتی که درب ریلی دارای ریموت‌کنترل باشد، یک چشمی نیز برای‌آن درنظر گرفته‌شده است. این چشمی معمولاً با نور مادون‌قرمز کارکرده و سیگنال‌های دریافتی را به بخش کنترل می‌رساند. بخش کنترل نیز فرمان مورد نظر کاربر را صادرمی‌کند تا درب باز یا بسته شود.

حسگرهای لای درب

برخی از مدل‌های پیشرفته درب‌های ریلی دارای حسگرهایی در قسمت بسته‌شدن درب هستند. این حسگرها درصورتی که شیئی لای درب قرارگرفته‌باشد، به مرکز کنترل سیگنال فرستاده و مانع‌از بسته‌شدن درب می‌شوند. بهتراست حتماً این حسگرها نیز هنگام نصب درب ریلی، تعبیه شوند.

دکمه‌های کنترل-ریموت کنترل

امروزه بیشتر درب‌های ریلی دارای ریموت کنترل هستند. این ریموت دارای دکمه‌هایی برای باز و بسته کردن درب می‌باشد.

همچنین برای مواقع اضطراری، درسمت داخلی درب چند دکمه نیز تعبیه‌شده تا درصورتی‌که ریموت کنترل مفقود شد، با فشردن این دکمه‌ها بتوان درب را بازوبسته کرد.

 

پیچ کنترل دستی

درب‌های ریلی، با انرژی الکتریکی کار می‌کنند. اما ممکن است درشرایط خاص مانند قطع‌برق یا خراب‌شدن یکی از اجزای سیستم، درب قفل شود. دراین‌صورت در سمت داخلی درب، یک پیج تعبیه‌شده است. این پیج به‌وسیله آچار خلاص‌کن چرخیده و می‌توان درب را به وسیله آن باز یا بسته کرد. آچار خلاص‌کن را می‌توانید از فروشندگان ابزاریراق تهیه‌کنید.

کابل های اتصال

درب‌های ریلی معمولا وزن نسبتا سنگینی دارند. این سنگینی وزن گاهاً در نمونه‌های صنعتی می‌تواند به بیش‌از چند صد کیلوگرم نیز برسد. تحمل این وزن بسیاربالا گاهاً برای بازو‌ یا بازوهای درب سخت خواهدبود و نمی‌تواند درب را به خوبی کنترل کند. در این‌صورت و برای این‌ مدل از درب‌های ریلی تعدادی کابل نگهدارنده نیز تعبیه می‌شود. این کابل‌ها با کنترل حرکت و وزن درب باعث می‌شوند تا فشار کمتری به مجموعه موتور-گیربکس، بازو و سایر بخش‌های سیستم واردشود.

ترمز نگهدارنده

همانطور که گفتیم، وزن برخی‌ از درب های ریلی می‌تواند کمی بیشتر از حد معمول باشد. دراین صورت ممکن‌ است در فرآیند حرکت درب مشکلاتی به وجود آید. به همین خاطر یکی دیگراز اجزای این درب‌های ریلی می‌تواند ترمز باشد.

ترمز‌ها می‌توانند فرآیند بسته‌شدن درب‌ را کندتر کرده و مانع از واردشدن ضربه شدید به ریل‌های اطراف درب شوند.

همچنین در برخی از مدل‌ها، سیستم ترمز با سنسور‌های میان درب نیز هماهنگ است. این هماهنگی باعث می‌شود تا درصورتی که یک شیئ به‌سرعت لای درب قرار گرفت ترمزها عمل کرده و درب را سریعا متوقف‌کنند.

 

قفل

بدون شک هر دربی باید دارای مکانیزم‌های امنیتی نیز باشد. درب‌های ریلی نیز از این‌قاعده مستثنی نیستند. این درب‌ها می‌توانند برحسب مدل، دارای قفل‌های مختلفی باشند. این قفل‌ها نیز معمولا از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار بوده و به‌راحتی نمی‌شکنند. هنگام نصب درب ریلی باید به این نکته توجه‌کنید که درب حتما دارای مکانیزم قفل مناسب باشد.

 

سخن آخر

در این‌بخش از مطالب‌سایت سعی کردیم مکانیزم یکی درب ریلی را شرح داده و بیان کنیم که درب ریلی چه اجزایی دارد. البته در این‌ بین اجزای دیگری نیز هستند که برحسب مدل درب، کاربردآن، جهت بازشدن و..‌. می‌توانند روی آن نصب‌شوند. امروزه درب‌های ریلی در مکان‌های مختلف بسیار کارآمد هستند و بهتر است در مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و..‌. از این‌نوع درب‌ها استفاده شود.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

آی قفل
ارسال دیدگاه