خرید قفل|حضور غیاب از طریق عنبیه چشم + مزایا و معایب

خرید قفل

خرید قفل|حضور غیاب از طریق عنبیه چشم + مزایا و معایب

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل
خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل
خرید قفل
خرید قفل

از زمان گذشته تاکنون روش‌های مختلفی برای احراز هویت وجود داشته، اما امروزه به علت پیشرفت علم از روش‌های جدیدی مانند سیستم تشخیص عنبیه چشم استفاده می‌کنند. در ادامه قصد داریم سوال عنبیه چیست و چرا برای احراز هویت استفاده میشود، را پاسخ دهیم و نکاتی که لازم است درمورد سیستم تشخیص عنبیه (Iris Recognition)  بدانید را برای شما شرح دهیم. برای آشنایی بیشتر با این سیستم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

عنبیه چیست و چرا برای احراز هویت استفاده می‌شود؟

عنبیه بخش رنگدانه دارچشم است که پشت قرنیه قرار دارد و رنگ چشم افراد را تعیین می کند و مردمک در مرکز آن واقع شده است.

تشخیص عنبیه چشم در مقایسه با ویژگی های بیومتریک دیگر، از میزان صحت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت شناسایی عنبیه چشم، یک راه حل بسیار قابل اعتماد برای احراز هویت افراد می باشد.

معرفی دستگاه کنترل تردد عنبیه و ساختار و روش کار آن

اسکنرهای بیومتریک شناسایی iris با روشن کردن عنبیه با نور مادون قرمز نامرئی کار می کنند تا الگوهای منحصر به فردی را که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، انتخاب کنند.

سیستم تشخیص عنبیه دارای اسکنرهاییست که چشم را با نور مادون قرمز نامرئی روشن می کنند تا از الگوهای منحصر به فردی که در چشم وجود دارد و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، عکس بگیرند. اسکنرها مژه‌ها، پلک‌ها و انعکاس‌های چشمی که معمولاً بخش‌هایی از عنبیه را مسدود می‌کنند، شناسایی و حذف می‌کنند و سپس الگوهای هر چشم  به کد های دیجیتالی تبدیل می شود.

در نهایت برای شناسایی یا تأیید، الگوی ایجاد شده با تصویربرداری از عنبیه با الگوی ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می شود.

دقت در دستگاه چشمی یا عنبیه به چه صورت است؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل ذکر کردیم، به علت کیفیت بسیار بالای دستگاه‌های چشمی، امکان ایجاد اشتباه در این روش بسیار پایین و نزدیک به صفر است و به همین دلیل روش بسیار مناسبی برای انجام احراز هویت است.

خرید قفل
خرید قفل

در مورد مزایای سیستم تشخیص عنبیه بیشتر بدانید!

احراز هویت با عنبیه مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • تشخیص عنبیه یکی از دقیق ترین روش های احراز هویت است. احتمال بروز اشتباه در این روش بسیار پایین و نزدیک صفر است.
 • ازآنجایی‌که عنبیه درون چشم قرار دارد و چشم از آن محافظت می‌کند، هیچ‌گاه از بین نمی‌رود. همچنین الگوهای عنبیه در طول زندگی فرد ثابت می ماند.
 • استفاده از اثرانگشت بهداشتی نیست و ممکن است آلودگی و میکروب به‌جای بگذارد (مخصوصا در زمان بیماری کرونا)، اما روش عنبیه هیچ‌گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند.
 • استفاده از این روش بسیار ساده است. کافیست فرد در مقابل دوربین ثابت بایستد و تشخیص هویت فوراً انجام می شود.
 • عنبیه قدرت تشخیصی 10 برابر بیشتر از اثرانگشت دارد.
 • فرایند شناسایی در سیستم چشمی بسیار سریع است و فقط چند ثانیه زمان می برد.

احراز هویت از طریق عنبیه چه معایبی دارد؟؟

برخی معایب سیستم چشمی یا iris عبارتند از:

 • با توجه به کیفیت بالای دستگاه و مزایای بسیار آن، اسکنرهای عنبیه در مقایسه با سایر روش های بیومتریک هزینه نسبتاً بالاتری دارند.
 • عنبیه از نظر اندازه کوچک است و از فاصله چند متری قابل تشخیص نیست. در نتیجه فرد باید در فاصله نزدیک با دستگاه اسکن عنبیه باشد تا به درستی در سیستم ثبت شود.
 • فرد باید در مقابل دستگاه ثابت باشد و این دستگاه را نمی توان برای اسکن افراد بدون توجه به حرکات آنها استفاده نمود.

نحوه کار با سیستم شناسایی عنبیه چگونه است؟

برای شناسایی عنبیه چشم توسط دستگاه، باید در فاصله 10 تا 50 سانتی‌متری دستگاه قرار بگیرید و به‌صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید سعی کنید به‌صورت کامل در مقابل دوربین دستگاه قرار گیرید تا دستگاه توانایی تشخیص عنبیه شما را داشته باشد.
 • پس‌از اینکه تصویر شما توسط دستگاه ثبت شد، دستگاه کیفیت تصویر را بررسی خواهد کرد. توجه داشته باشید که اگر تصویر کیفیت بالایی داشته باشد، چهره شما تشخیص داده می‌شود. اگر کیفیت تصویر پایین باشد، دستگاه پیغام می‌دهد که باید دوباره مقابل دستگاه قرار بگیرید.
 • پس از تایید عکس توسط دستگاه، چهره شما از طریق عنبیه تشخیص داده می‌شود.

توجه داشته باشید که وجود ریش درآقایان یا آرایش در خانوم‌ها مشکلی در شناسایی چهره شما ایجاد نخواهد کرد.

آیا امکان تقلب و دور زدن دستگاه تشخیص عنبیه وجود دارد؟

با توجه به دلایل زیر امکان تقلب در این دستگاه بسیار پایین و نزدیک به صفر است:

 • این دستگاه تکنولوژی خوب و بسیار دقیقی دارد.
 • در این روش خود فرد باید در مقابل دستگاه قرار گیرد تا احرازهویت انجام شود.
 • برای شناسایی از عنبیه چشم استفاده میشه که در هر فرد منحصر به فرد است.
 • بعضی از دستگاه‌ها شناسایی چهره را براساس بافت زنده انجام می‌دهند، به‌همین دلیل امکان تقلب از طریق فیلم زنده، عکس و یا ماسک سه‌بعدی وجود ندارد.

قیمت دستگاه حضور غیاب از طریق عنبیه چشم

از آنجایی که این دستگاه تکنولوژی جدید و مزایای بسیاری دارد، اگر شما به سایت‌ها مراجعه کنید و قیمت دستگاه را جستجو کنید، متوجه می‌شوید که قیمت آن بسیار بالا است. اما توجه داشته باشید که کیفیت دستگاه از قیمت آن بسیار مهم‌تر است. ناگفته نماند که کشور سازنده، برند و دقت دستگاه بر قیمت دستگاه تاثیر خواهند گذاشت. پیشنهاد ما به شما دستگاه با کیفیت ubio x iris  از برند ویردی است.

تفاوت سیستم تشخیص عنبیه با سیستم تشخیص چهره در چیست؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه با دستگاه تشخیص چهره چه تفاوتی دارد؟

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره یکی دیگر از روش‌های جدید احراز هویت است که قدرت تشخیص بالایی دارد. تشخیص چهره شامل سیستمی است که چهره شما را با خواندن ویژگی هایی مانند فاصله بین چشم ها، گوش ها و غیره تشخیص می دهد. اما دستگاه تشخیص عنبیه بسیار دقیق‌تر است و تشخیص چهره را از طریق عنبیه چشم انجام می‌دهد. ممکن است دستگاه تشخیص چهره با ایجاد تغییری در صورت مانند جراحی، آسیب‌دیدگی، پیری و… قادر به شناسایی چهره نباشد اما در سیستم تشخیص عنبیه چون الگوی یک یا هر دو عنبیه چشم در نظر گرفته می شود ، این موارد مشکل ساز نخواهند بود.

آشنایی با بهترین برند و مدلِ سیستم تشخیص عنبیه در ایران

دستگاه شناسایی چشمی یا عنبیه در مدل‌ها و برندهای متفاوتی طراحی و به بازار عرضه می‌شود. از بهترین برندهای دستگاه احراز هویت عنبیه در ایران می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • برند Suprema (سوپریما)

این برند کره جنوبی یکی از برندهای پرطرفدار و معروف است که یکی از بهترین تولیدکننده‌های دستگاه حضوروغیاب است. برند سوپریما، برندی جهانی است و در تمام دنیا شهرت دارد.

 • برند Virdi (ویردی)

برند Virdi، یکی دیگر از بهترین برندهای کره جنوبی است که برترین محصولات را با تکنولوژی بسیار بالا تولید می‌کند. از محصولات این برند می‌توان سیستم تشخیص چهره، دستگاه تشخیص عنبیه و اثرانگشت را نام برد.

آشنایی با پرفروش ترین دستگاه های حضور غیاب برند virdi و Zk

 • برند ZK

برند ZK نیز یکی‌دیگر از برترین و پرطرفدارترین برندها در بازار ایران است. این شرکت چینی یکی از بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌هایی است که در حوزه تولید دستگاه حضوروغیاب فعالیت دارد.

فاکتورهای مهم جهت تعمیر و نگهداری دستگاه شناسایی عنبیه در ایران چیست؟

سیستم تشخیص عنبیه را نباید در مقابل نور مستقیم، ارتفاع نامناسب و یا محیط مرطوب قرار داد و باید به‌خوبی از آن مراقبت کرد تا هیچ‌گونه آسیبی به دستگاه وارد نشود.

درضمن برای عملکرد درست سیستم باید به طور مرتب لنز های دستگاه را تمیز کرد.

دستگاه تشخیص عنبیه باید از نظر سخت‌افزاری، قابلیت پشتیبانی در طولانی‌مدت را داشته باشد؛ به عبارت ‌دیگر شرکت واردکننده دستگاه باید توانایی تعمیر کردن و جایگزینی قطعات را داشته باشد.

گارانتی دستگاه تشخیص عنبیه به چه صورت است؟

سعی کنید از شرکت‌های معتبر بهترین برندها را خریداری کنید که دارای گارانتی اصلی و معتبر باشد؛ چرا که در صورت بروز مشکل بتوانید دستگاه را به شرکت ارسال کنید.

محل نصب سیستم عنبیه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

دستگاه تشخیص عنبیه باید در مکانی ثابت و بدون حرکت نصب شود. زاویه قرارگیری باید به‌گونه‌ای باشد که فرد به آن مسلط باشد و محیط نصب باید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نداشته باشد تا از ایجاد انعکاس جلوگیری شود و عمکرد دستگاه با اختلال مواجه نگردد.

دستگاه های iris برای نصب در محیط های داخلی با دمای مناسب و رطوبت نرمال مناسب هستند و در صورت نیاز به نصب این سیستم ها در محیط های بیرونی، لازم است کابین استاندارد برای نصب در نظر گرفته شود

آیا اسکن عنبیه به چشم آسیب می‌زند؟

ناحیه‌های اصلی که در مقابل اسکنر قرار می‌گیرند، چشم‌ها و پوست اطراف آن است. از آنجایی که تابش مادون قرمز یک تشعشع غیریونیزه است، سبب بروز سرطان نمی‌شود. اسکن عنبیه فقط چند ثانیه طول می‌کشد و فرد در مدت طولانی در معرض مادون قرمز قرار نمی‌گیرد، به‌همین دلیل هیچگونه آسیبی به چشم شما وارد نخواهد کرد.

آیا دستگاه عنبیه در محیط تاریک کار می‌کند؟

ازآنجایی‌که این دستگاه با نور مادون‌قرمز کار می کند، حتی در شب و تاریکی نیز می‌توانید به‌راحتی برای احراز هویت از این دستگاه استفاده کنید.

آیا عنبیه در دوقلوهای همسان یکی است؟

طبق تحقیقات انجام‌شده بر روی افراد مختلف و توسط پزشکان، عنبیه هیچ‌یک از افراد شبیه به هم نیست، عنبیه دوقلوهای همسان نیز با یکدیگر تفاوت دارند. حتی عنبیه هر دو چشم نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

آیا استفاده از عینک و لنز در احراز هویت عنبیه مشکل ایجاد می‌نماید؟

ازآنجایی‌که این دستگاه با دقت بسیار بالایی هویت شخص را تشخیص می‌دهد، وجود عینک و لنزهای تماسی، حتی رنگی، به هیچ وجه بر روند تصویربرداری تاثیری ندارند.

خرید قفل
خرید قفل

دستگاه تشخیص عنبیه در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

با توجه به امنیت و قدرت تشخیصِ بسیار بالا، این دستگاه طرفداران بسیار زیادی دارد. این دستگاه بیشتر در فرودگاه‌های بسیار بزرگ، سازمان‎‌های امنیتی، بانک‌ها و موسسه‌های مالی، بنادر و سازمان‎‌های بزرگ استفاده می‌شود. همچنین این دستگاه به علت جلوگیری از انتشار آلودگی در مراکز فعال در حوزه بهداشت و درمان مانند بیمارستان ها کاربرد دارد.

پیش‌بینی شده است که در آینده‌ای نه چندان دور برای جلوگیری از جعل هویت و تقلب افراد برای کارت‌های شناسایی مانند پاسپورت، کارت ملی و… از دستگاه حضوروغیاب چشمی استفاده خواهد شد.

کلام آخر

همان‌طور که ذکر کردیم یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های احراز هویت، دستگاه iris یا چشمی می باشد که امکان ایجاد خطای آن بسیار پایین است. این روش مزایای بسیاری مانند بهداشتی بودن، ایمن بودن، دقت بسیار بالا و… دارد. ناگفته نماند که دستگاه تشخیص عنبیه امنیت بسیار بالایی دارد و امکان هیچ‌گونه تقلب و دور زدن در این سیستم وجود ندارد. در این مقاله سعی کردیم سوالات مربوط به  عنبیه را پاسخ دهیم و همچنین نکات لازم و مهم آن را برای شما شرح دادیم، امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل
خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل
خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل
خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

آی قفل
ارسال دیدگاه