خرید قفل|عوامل موثر در انتخاب دستگیره دوجداره

خرید قفل

خرید قفل|عوامل موثر در انتخاب دستگیره دو جداره

عوامل موثر در انتخاب دستگیره دو جداره

خرید قفل خرید قفل خرید قفل

آی قفل آی قفل آی قفل

خرید قفل خرید قفل خرید قفل

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت افزایش ایمنی، نقش انواع دستگیره ها، بسیار پر رنگ تر شده است. دستگیره ها از جمله یراق آلاتی هستند که هر شخصی در طول روز بارها با آن سر و کار دارد. به همین جهت انتخاب دستگیره مناسب علاوه بر کاربردی بودن آن، از نظر زیبایی هم باید مورد توجه قرار بگیرد. کیفیت ساخت، زیبایی و استحکام جزو فاکتورهای مهم در انتخاب آن می باشد. در این مقاله قصد داریم انواع دستگیره و کاربرد هر یک را به شما معرفی کنیم. تا با اطلاعات و آگاهی بیشتری نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

انواع دستگیره مناسب

اولین فاکتور در انتخاب دستگیره مناسب، کیفیت آن است. در کنار کیفیت، زیبایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگیره ها از نظر جنس، تنوع بسیاری دارند. از همین رو می توان به جنس های، آهن، نیکل، نقره، شیشه، استیل و… اشاره کرد. اما بیشتر از جنس آلومینیوم و پلاستیک ساخته می شوند. همچنین جهت جلوگیری از آسیب به پنجره، پیچ دستگیر نیز از آلیاژ مرغوب ساخته می شود.

در انتخاب دستگیره مناسب وزن آن نیز می تواند تعیین کننده ی مرغوبیت آن باشد. هر چه وزن دستگیره بیشتر باشد، احتمالا استفاده از آلیاژ مناسب در آن نیز بیشتر است. انتخاب دستگیره مناسب، باید متناسب با محل مورد استفاده باشد. نکته ی دیگر اینکه جنس تمام دستگیره ها، در یک ساختمان هماهنگ باشند. شاید در نگاه اول، یک دستگیره اهمیت چندانی در زیبایی نداشته باشد، اما انتخاب دستگیره نامناسب قطعا ظاهر یک ساختمان را به کلی خراب می کند. در مقابل نیز انتخاب دستگیره مناسب علاوه بر زیبایی درب و پنجره، نمای زیبایی را به ساختمان می دهد.

خرید قفل خرید قفل

انواع دستگیره ها

انواع دستگیره ها

ویژگی های مهم در انتخاب انواع دستگیره

پیشتر در مورد دستگیره مناسب توضیحاتی داده شد. حال باید بدانیم با توجه به نیازمان، از بین انواع دستگیره، مدل آن را انتخاب کنیم. از جمله ویژگی های یک دستگیره مناسب می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

اهرم بلند و توپر: این ویژگی موجب عملکرد بهتر دستگیره می شود. همچنین موجب کاهش فشار به آن و راحت باز و بسته شدن می شود. در برخی موارد برای کاهش هزینه ها اهرم ها کوتاه تر ساخته می شوند، که موجب شکستن زودهنگام دستگیره می شود. اندازه و ابعاد استاندارد جزو فاکتورهای مهمی هستند که در استحکام دستگیره ها نقش بسزایی دارند.

نقطه پرچ شده: اتصال اهرم دستگیره با صفحه اصلی باید با استفاده از ماشین آلات استاندارد انجام گیرد. همچنین از واشر پلاستیکی مخصوص بین اهرم و صفحه استفاده شود. این کار موجب کاهش ساییدگی و حرکت روان دستگیره می شود. همچنین استفاده از دستگاه استاندراد باعث بهتر جوش خوردن نقطه مورد نظر می شود. که همین امر مقاومت آن را افزایش می دهد.

ضخامت صفحه اصلی: ضخامت غیر استاندارد و همچنین جنس نا مرغوب موجب شکسته شدن دستگیره می شود. هرچقدر این ابعاد از استاندارد بالایی برخوردار باشند، به طبع صفحه مقاومت بالاتری از خود نشان می دهد. و در نتیجه در عملکرد دستگیره تاثیر می گذارد.

فنر: باید از فنر مرغوب در دستگیره استفاده کرد تا بدون مشکل موجب عملکرد 90 درجه آن گردد. راحتی باز و بسته شدن بدون گیر کردن، از جمله ویژگی های یک فنر مناسب می باشد.

شفت چهار پهلو: باید از آلیاژ مرغوب جهت جلوگیری از هرز شدن دستگیره استفاده شود. همین طور این کار موجب عدم  تغییر حالت در شفت می شود.

مقاومت پروفیل: هرچه قدر مقاومت پروفیل دستگیره بیشتر باشد، هنگام نصب و رگلاژ آن مشکل کمتری ایجاد می شود. همان طور که می دانید پروفیل ها از مواد مختلفی تشکیل می شوند.

عایق بندی: این کار به کمک چسب های مخصوص این کار صورت می گیرد. هنگام نصب نیز برای اطمینان از کیفیت آن می توان تست هایی را بر روی آن انجام داد.

زهوارهای جای پیچ: زهواره ها باید دارای مقاومت خوبی باشند تا هرز نشوند. همین طور باید برای پیچ ها روکش هایی در نظر گرفته شود تا در دید نباشند.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل

انواع دستگیره

قسمت های مختلف یک دستگیره

انواع دستگیره دوجداره:

همان طور که پیشتر گفته شد، دستگیره ها انواع مختلفی دارند. هر کدام ویژگی و کیفیت خاص خود را دارند. در اینجا انواع دستگیره های دوجداره که کاربرد بسیاری دارند را برای شما شرح می دهیم.

دستگیره یک طرفه

پرکاربردترین نوع دستگیره دو جداره، دستگیره یک طرفه است. در یک طرف بازشو نصب می شود و در نوع سکوئستیک و ساده تقسیم می شود. این دستگیره در بیشتر قسمت ها مورد استفاده قرار میگیرد. چرا که علاوه بر زیبایی ظاهری دارای مقاومت و استحکام بالایی نیز می باشد.

انواع دستگیره

دستگیره یک طرفه

دستگیره دو طرفه

این نوع دستگیره همان طور که از اسم آن مشخص است از دو طرف استفاده می شود. قفل این دستگیره در قسمت بالایی آن قرار دارد. همچنین این قفل به راحتی باز می شود. به همین دلیل بهتر است برای امنیت بیشتر از دستگیره یک طرفه یا سوئیچی استفاده شود.

دستگیره باریک دو طرفه

این مدل نیز همانند دستگیره دو طرفه است. باریک بودن محل پیچ و دستگیره، تفاوت نوع باریک دو طرفه با دستگیره دو طرفه است. کاربرد آن در حالت هایی است که پنجره به بیرون باز می شود و یا محل نصب در قسمت بیرونی قرار داشته باشد.

دستگیره چفت موشکی

این دستگیره بدین شکل است که با کشیدن آن ضامن رها شده و لنگه باز می شود. این نوع در پنجره های کلنگی و همین طور در تراس و یا بالکن مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دستگیره

دستگیره چفت موشکی

انواع دستگیره مخفی

دیگر مدل از انواع دستگیره، نوع مخفی است. در پنجره های دو جداره ریلی از این نوع دستگیره استفاده می شود. چرا که دستگیره معمولی مانع از باز شدن لنگه دیگر خواهد شد. از همین رو دستگیره مخفی در این گونه موارد به کار می آید.

انواع دستگیره

دستگیره مخفی

انواع دستگیره پنجره هتلی

این نوع دستگیره فاقد اهرم است. در اماکن مهمی همچون هتل ها، مدارس، بیمارستان ها برای افزایش امنیت از این نوع دستگیره استفاده می شود. باز و بسته کردن در اختیار عموم قرار ندارد و همه ی پنجره ها با یک دستگیره که در اختیار مسئول مربوطه است باز و بسته می شوند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این نوع دستگیره انواع مختلفی دارد. از جمله می توان از دستگیره های کارتی، انگشتی و … نام برد. از جمله کاربرد این نوع دستگیره می توان به هزینه تعمیر و نگهداری پایین، معرفی کارت برای افراد زیاد، کنترل ورود و خروج افراد اشاره کرد.

خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل خرید قفل

انواع دستگیره

دستگیره هتلی هوشمند

دستگیره درب سرویس

دستگیره درب سرویس نیز همانند دستگیره درب سوئیچی از دو جهت امکان باز و بسته شدن دارد. اما تفاوت آن ها در این است که دستگیره درب سرویس بدون سیلندر کلید خور است. فقط از داخل دارای چفتی است که می توان درب سرویس را قفل کرد.

آی قفل
ارسال دیدگاه