خرید سیلندر درب

خرید سیلندر درب

راهنمای خرید سیلندر درب

” سیلندر ” ، ” توپی ” یا ” مغزی ” یکی از یراق آلات مهم و پر کاربرد برای درب ها می باشد که موارد استفاده زیادی در درب ها دارد.

سیلندر درب چیست ؟

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که وقتی می خواهید منزل یا محیط کار خود را تغییر دهید، برای بالاتر بردن امنیت محل کار یا منزل، اقدام به تعویض کل دستگیره یا قفل کنید در صورتی که احتیاج به این کار نیست و فقط با تعویض “سیلندر درب” یا “مغزی درب چوبی” می توانید خیال خود را از بابت امنیت راحت کنید.

به طور کلی سه مدل سیلندر در داریم که اصطلاحاً به آن سیلندر گلابی شکل و بیضی شکل و گرد می گویند.

سیلندر بیضی برای قفل های با پهنای 2.5 سانتی متر هستش که برای درب های آهنی بکار می رود، ولی سیلندر گلابی برای همه ی قفل های درب چوبی و حتی آهنی بکار می رود.

نکته ی اصلی درباره ی سیلندر درب این هستش که سیلندرها دارای یک زائده یا همان اهرمی که با کلید می چرخه، هستش که این اهرم در سیلندرها می تواند وسط یا کنار باشد. به طور مثال سیلندرهای سرویس غالباً در وسط سیلندر درب قرار دارند.

انواع سیلندر درب

   1. سیلندر سرویس

سیلندر سرویس” همانطور که از نامش پیداست برای درب های سرویس بهداشتی و حمام استفاده می شود.

این سیلندر یا توپی فقط از داخل به وسیله ی اهرمی که دارد قفل می شود و از بیرون درب کلید خور نمی باشد.

جنس سیلندرهای سرویس معمولاً برنجی و سربی می باشد و برندهایی که در بازار وجود دارد ساخت کشورهای چین، ایتالیا و ایران می باشد.

سیلندر سرویس

 2. سیلندر آپارتمانی

سیلندر آپارتمانی” در درب های منزل و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد که این سیلندر از داخل به صورت شب بند می باشد که با چرخاندن اهرم قفل می شود و از بیرون سوییچ یا کلید می خورد.

نوع کلید های سیلندر آپارتمانی اکثراً ساده و کامپیوتری است که همراه با سیلندر کلیدهای 3 تایی، 5 تایی و یا 6 تایی وجود دارد.

راجع به جنس سیلندرهای آپارتمانی باید گفت که معمولاً برنجی و سربی هستند.

سیلندر اپارتمانی

3. سیلندر سوییچی

سیلندر سوییچی” سیلندری هستش که از دو طرف درب کلید می خورد که معمولاً برای درب های آپارتمان و یا درب های دیگری که در داخل محیط آپارتمان وجود دارد استفاده می شود.

جنس این سیلندرها یا مغزی اکثراً برنجی و سربی می باشد و همچنین دارای کلید های ساده، کامپیوتری و شیاردار نیز می باشد.

سیلندرسوییچی هایی که در بازار وجود دارند اکثراً ساخت کشورهای : ایران، چین، تایوان، ایتالیا و ترکیه هستند.

سیلندر سوئیچی

4. سیلندر دیجیتالی

اگر بخواهیم بدون ایجاد هر گونه تغییری در ساختار قفل، دستگیره و درب، مکانیزم ورود و خروج را هوشمند یا دیجیتالی کنیم، می توانیم از سیلندر دیجیتالی استفاده کنیم.

سیلندر دیجیتالی امنیت خوبی را برای درب ایجاد می کند و راجع به جنس این سیلندر ها لازم است بدانید که معمولاً برنجی می باشند که کیفیت بسیار خوبی دارند و از متریال بی کیفیت در این نوع سیلندر ها استفاده نشده است.

رابط کاربری سیلندر دیجیتالی به صورت زیر می باشد :

 • کد
 • تگ
 • اثر انگشت
 • کارتی
 • اپلیکیشن

فقط نکته ای که راجع به رابط کاربری سیلندر دیجیتالی وجود دارد این است که بعضی از این سیلندر ها، همه ی قابلیت ها را بر روی خودشان دارند ولی بعضی از سیلندر ها اینگونه نیستند و باید ماژول به آنها اضافه کنید.

سیلندرهایی که احتیاج به ماژول دارند اینگونه هستند که که خود سیلندر ها صرفاً توسط اپلیکیشن های مخصوص به خود کار می کنند و اگر بخواهیم هر کدام از رابط های کاربری : کد، تگ، اثر انگشت و کارت را به آن اضافه کنیم، لازم است قطعات سخت افزاری آنرا جداگانه تهیه و نصب کنیم.

سایز سیلندر درب

یکی از نکاتی که برای خرید سیلندر درب باید توجه داشته باشید طول یا سایز آن می باشد که هر چقد پهنای درب بیشتر باشد، سیلندر باید بزگتر باشد.

. سایز سیلندرها عبارتند از : 6 سانتی متر، 7 سانتی متر، 8 سانتی متر، 9 سانتی متر و 10 سانتی متر که مرسوم ترین سایز سیلندر درب 7 سانتی متر می باشد.

از سایز 7 سانتی متر به بالا برای درب های چوبی مورد استفاده قرار می گیره حالا چه درب های اتاق باشه و چه درب های ورودی.

اگر درب ما ضد سرقت باشه در مدل های ترکیه ای ( مدل های یراق آلات آن ) از توپی 7 سانتی متر استفاده می شود ولی اگر درب ضد سرقت ما چینی باشه که از سیلندرهای 8 سانتی متر و 9 سانتی و حتی 10 سانتی متر استفاده می شود.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که در سیلندر های 7 سانتی به بالا باید بگید که سیلندر چند چند می باشد یا به عبارتی باید محل دقیق زبانه را معین کنید.

در سیلندرهای 7 سانتی متر به پایین اینطور می گویند که سیلندر وسط یا کنار می باشد ولی در سیلندرهای 7 سانتی به بالا اندازه ی دقیق محل سیلندر را می گویند.

به طور مثال اگر سیلندر 9 سانتی متری در وسط قرار گرفته باشد می گویند چهار و نیم چهار و نیم ولی اگر در کنار قرار گرفته باشد مثلاً می گویند سه و شش و یا سایزهای دیگر.

سایز سیلندر

جنس سیلندر درب

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد سیلندر در جنس های مختلفی دارد که این جنس ها معمولاً : برنجی، آلومینیومی، سربی هستند.

رنگبندی سیلندر درب

سیلندر درب رنگ های مختلفی را دارد که می توانید برای زیباتر شدن نمای کار از این رنگ ها استفاده کنید، این رنگ ها عبارتند از :

 • طلایی
 • نقره ای
 • زیتونی
 • نسکافه ای
 • مشکی
 • طوسی

امنیت سیلندر درب

موضوع امنیت سیلندر درب یکی از مهم ترین موضوعات سیلندرها می باشد که بعضی از این سیلندرها ضد دریل و ضد اسید می باشد.

برای ضد دریل کردن سیلندرها از آلیاژی استفاده می کنند که دربرابر دریل و ضربه و یا حتی شکستن سیلندر جلوگیری می کند.

بعضی از سیلندرها را در قسمت زیر سیلندر از تسمه ی فولادی استفاده می کنند که باعث جلوگیری از شکستن سیلندر می شود.

بعضی از مدل ها هم به این شکل است که ساچمه ها و فنرهای موجود در توپی را از جنس آبکاری فسفر برنز می سازند که این مدل ها مقاوم به اسید می شوند. همچنین لازم است بدانید که تعداد ساچمه ها هم در بالا رفتن امنیت سیلندرها مهم هستش که می تونه 6 ساچمه، 9 ساچمه و 12 ساچمه باشه.

نصب سیلندر درب

برای “تعویض مغزی درب چوبی” یا “نصب سیلندر درب چوبی” باید به این شکل عمل کنید که سیلندر را داخل قفل قرار می دهید و سپس از لای درب یه عدد پیچ به سیلندر می بندید که به این شکل سیلندر نصب می شود.

فقط نکته ای که برای “نصب مغزی درب” یا “تعویض مغزی درب چوبی” باید به آن دقت کنید این است که پیچ آنرا نباید زیاد سفت کنید و یا به نوعی گمان کنید که هرچقدر پیچ را سفت کنید امنیت قفل بیشتر می شود بلکه پیچ باید جوری سفت شود که فقط سر جای خودش قرار گیرد، اگر سیلندر بیش از حد سفت شود، تاب بر می دارد و باعث این می شود که کلید به سختی بچرخد.

برای “نصب مغزی درب” دیجیتالی فقط کافیه پیچ سیلندر قدیمی را باز کنید و آنرا از درب جدا کنید، سپس سیلندر دیجیتالی را در جای خود قرار می دهید، پیچ آنرا سفت می کنید و از آن استفاده می کنید که به همین راحتی نصب مغذی درب انجام می گیرد.

 

برای اطلاعات بیشتر و همچنین دیدن محصولات ما به سایت اقای قفل  مراجعه کنید.

برای خرید انواع قفل به صورت تکی و عمده با شماره 09911177376 _ 02166177376  تماس بگیرید.

آی قفل
ارسال دیدگاه